Co je to shounen-ai?

10. srpna 2008 v 21:01 | Puu |  Shounen-ai
Takže, nejprve by bylo asi nejlepší seznámit vás s pojmem shounen-ai. Někteří to už určitě znáte, ale já to píšu pro ty, kteří ještě neví, co vlastně shounen-ai znamená. V překladu z japonštiny je to "shounen" = "kluk" a "ai" = "láska", takže klučičí láska.
VAROVÁNÍ!!!!!!!!
Tento pojem je myšlen doslovně, takže vy, co homosexuálama opovrhujete a připadají vám nechutní, kliďte se odtud, jak jen to jde, a nechte si své komentáře jako - "Fuj to je ale hnus!" apod. laskavě pro sebe. Já vám váš názor neberu, jen o něj nestojím tady na blogu. :-P
Zpět k shounen-ai. Pokud uvidíte tento pojem mezi žánry u anime seriálu, tak očekávejte, že tam maximálně uvidíte nějaký ten menší kiss (v některý případech jde jen o těžké náznaky shounen-ai). Jestli byste chtěli vidět víc, tak hledejte mezi žánry yaoi - což je "shounen-ai" ve větším měřítku x_X.
Co se těch homosexuálů týče, tak je tu i shoujo-ai, což je vztah mezi dívkami a yuri, který obsahuje něco víc než jen kissy :-D.
Na svém blogu se ale budu věnovat spíše shounen-ai a možná i něco málo yaoi.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 yuki yuki | 15. října 2014 v 21:07 | Reagovat

daka za vysvetlenei :D

2 Yakubi Teera Yakubi Teera | E-mail | Web | 4. září 2015 v 19:05 | Reagovat

na tento článek budu odkazovat v jednom mém článku, snad to nevadí :)

3 RichardDub RichardDub | E-mail | Web | 12. listopadu 2017 v 23:59 | Reagovat

Doctors have many challenges to face as they are perennially surrounded by patients, diseases, hospital duties and over-extended or odd shift timings. Universally, doctor is considered to be a noble profession and respectable one at that, but a doctor also has to work under immense pressures, emotional strains and other physical challenges.

A regular physician like most of us at some point face will have to deal with personal situations such as important family affairs, family holidays, sickness or pregnancy that may force them to abandon medical duties. At the same time, a hospital or a healthcare facility is also constantly faced with emergency situations that demand all hands on deck round-the-clock. Therefore, every hospital, clinic or nursing home is compelled to hire locum tenens or substitute doctor in order to keep the staffing under control at all times.

In fact, locum doctors are the most valuable asset for the medical community because they provide quality medical care and act as a helping-hand in emergency situations when the medical facilities need them the most.

Unlike regular or permanent doctors, locum doctor jobs are also ideal career options for medical interns and graduates because they offer a wide array of medical exposure in varied medical specialties, work cultures and healthcare systems. Locum jobs are challenging and flexible, thus an increasing number of medical professionals have benefitted from these jobs, so whether one is looking for a family physicians position or in a hospital or in a clinic, locum jobs for doctors are available at all levels and in different healthcare systems.

In addition, being a locum doctor gives a medical professional the control over their working hours, location of work and choice of area of specialisation. Technically, locum positions are not restricted to general physicians but they are also extended to other fields of medical specialisations such as cardiology, neurology and many more.

Travelling can be an integral part of locum jobs, and these distinctive features are a boon for many dedicated medical professionals who are eager to expand their medical careers with loads of multi-cultural medical experiences. The fact that locum agencies in the UK recruit tens of thousands of locums from across the globe in various NHS hospitals, private clinics, nursing homes and other public hospitals speaks volume of the popularity of locum jobs.

Locating or getting a locum tenens job is a simple task as long as you are registered with one of the many reputable locum agencies. These agencies act as the middle man between locum tenens and medical facilities, and they also look after all the details pertaining to travel for locum tenens, accommodation and the nature of locum work.

Thus, maintaining a healthy locum doctor-agency relationship benefits both the parties, and it also increases the probability of getting recommendable employment opportunities and businesses or vice-versa.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama